Na lodích z Krkonoš po Labi 2009

V neděli 17.5.2009 jsme naložili do aut sebe a materiál a vyjíždíme směr Krkonoše. Dnes se totiž pouští voda z Labské nádrže. My máme v plánu nasedat na vodu pod Vrchlabím, resp. v Podhůří a sjet úsek až do Prosečného.

Cesta autem probíhá dobře, pouze malá objížďka z důvodu rekonstrukce mostu nás zdržuje. Ale to už nacházíme místo našeho startu. Nešlo ho minout, okolní prostory jsou doslova obsypány vodáky všech věkových kategorií. Teď už jen nafukujeme lodě, převlékáme se , převážíme auta do cíle a za chvíli jdeme do akce. Vesty, přilby, neoprén, nepromokavé oblečení, termoprádlo … Ačkoliv sluníčko svítí jako v létě, v blízkosti řeky Labe je vzduch citelně chladný.

Voda se žene korytem za velkého hukotu dost rychle. Tak tady nás čeká obtížnost WWW II – WWW III. A už je tady první smočení pádla, první záběry a jedeme. Nejdříve nejistě, s velkým respektem, ale s ujetými metry se nám navrací jistota a lepší se to. Velké vlny  nás často vymrští do výšky a po dopadu na další řvoucí vodu se nám hrne voda do lodi. Jak závidíme modernějším typům lodí, že jim voda vytéká sama. My s plnou „vanou“ musíme ke břehu a vylévat. Proud vody se kroutí z jedné strany řeky na druhou, peřej za peřejí a skryté kameny číhají na naše zaváhání.

Cestou nás čekají čtyři jezy, my je všechny přenášíme. Někteří cizí vodáci jsou asi zkušenější, neboť tyto jezy sjíždějí, většinou úspěšně. Do ledové vody se nám nechce, ale i převržení lodi patří k tomuto druhu zábavy. Míra s Mílou vám o tom můžou vyprávět, jejich loď si asi dnes vytáhla černého Petra, protože pouze je Čochtan dvakrát stáhl do svého království.

V cíli jsme všichni spokojení a nadšení a odjíždíme se slibem, že příště jedeme zase. A snad ve větším počtu lodí z našeho cyklokroužku.