Řeka Ploučnice na lodích 2009

Při letním putování na kolech nás okouzlila malá říčka v bývalém vojenském prostoru Rálsko. Když jsme si prohlíželi průrvu v pískovcové skále shora,uzrál nápad  – prozkoumat tuto část jako lodní posádka.

V průvodci jsme se dočetli,že je to řeka pionýrů a průkopníků, a tak jsme vyrazili! Přímo u výjezdu z průrvy je malý kemp a loučka na stany – náš první nocleh.

Ráno nás uvítalo deštěm, ale nic nás nedonutilo změnit plán. Nasedli jsme do lodí a vyrazili – úzká říčka, při nesprávném kormidlování je možné se odrážet od břehů i ode dna, chytat trav, popřípadě ihned opustit loď. Pro každého byl zajímavý zážitek průjezd pískovcovým kaňonem a asi 20 metrovým tunelem.

Po obědě v Mimoni se počasí umoudřilo a přestalo pršet. Také jsme pochopili slogan z průvodce o průkopnících. Řeka se začala zužovat a zarůstat stromy, vrbkami a rákosem. Někdy jsme ani nevěděli kudy. Několikrát jsme přelézali kmeny, přetahovali a přenášeli lodě. Vždy ale s úsměvem a veselými poznámkami. Zakotvili jsme na louce před vesničkou Hradčany. Nikým nerušeni jsme si s chutí opekli vuřty, zazpívali u ohně a zalehli.

Probudilo nás sluníčko. Neděle – sbalili jsme a pokračovali v cestě. Jediný jez u mlýna ve vesničce Brenná zakončil naše víkendové putování po části říčky Ploučnice.