Jaromír KRTIČKA z Kutné Hory

Jedna z největších postav novodobé cykloturistiky oslavila 70 narozeniny.

Když mi bylo deset, maminka mi přečetla z novin článek o náboru do cykloturistického oddílu. Tenkrát jsem netušil, jak pár řádků ovlivní můj život! A nejen rádky, ale čkověk, který se za nimi skrýval. Věčně plný optimismu a chutí po dobrodružství a poznání. Člověk, jenž uměl pochopit nás – kluky a mravenčí pílí z nás dělal chlapy s láskou ke kolu a partě. Jaromír Krtička – všemi nazývaný Krtek – mi dával pocítit pocit svobody a prvního poznání cizích krajů ze sedla kola.

krtickaI když jsem se kolikrát vracíval domů pěšky, vždy se únava za pár dní vytratila a zůstaly prima vzpomínky a touha jet dál! Tenkrát jsem ještě nechápal sílu jeho osobnosti. Až nyní, s odstupem let, přivzpomínkách na společné vaření s bandou třiceti kluků v různých zemích světa, na nakládání kol do vlaků, na opravy všemožných defektů, na klukovské lotroviny, se ptám sám sebe: „Jak to dokázal?“ Všichni jsme ho měli za druhého tátu a nikdo na něj nedal dopustit. A to trvá až dodnes, kdy již Krtkův cyklistický maraton mírně zpomalil! Stále ale čerpám z jeho zkušeností a dokonalé paměti. Vždyť jeho slova: „… něco z mého života …,“ zná snad každý, kdo se sním někdy setkal. I když už žezlo cykloturistické vlády předal „odkojencům“, cítím v něm velkou oporu, kterou nám všichni závidí! A někdy, když mám pocit, že to nepůjde dál, a stojím na mrtvém bodě, vzpomenu si na jeho věčný úsměv, na veselá slova plná povzbuzení, jenž se ani napsat nedají.

Chtěl bych dokázat to, co ON !!!

Chhtěl bych mu hlavně poděkovat, nejen za sebe a za náš cykloturistický kroužek, který založil, a za myšlenku „Prázdnin na kole“, které vymyslel, ale za všechny lidi, kteří ho znají a kterým vnesl do života alespoň kousek něčeho, na co se nedá zapomenout.

Lukáš Podolák (cykloturistický kroužek Kutná Hora)

krticka1