V Jaromíru Krtičkovi odešel „táta“ generací cyklistů

Naposledy se v pátek 12. března v 11 hodin se rozloučí přátelé a známí s Kutnohorákem Jaromírem Krtičkou, zakladatelem místního cykloturistického oddílu.

Kutnohorský deník

Tento oblíbený, a podle mnoha příkladně obětavý člověk a milovník cyklistiky zemřel 7. března. O krátkou vzpomínku na něj jsme požádali současného předsedu kutnohorského cykloturistického oddílu Lukáše Podoláka.

„Jaromír Krtička se do Kutné Hory před lety přistěhoval z Hronova za prací v ČKD,“ začal Lukáš Podolák své vyprávění. „V Žiželicích měl kamaráda pana Bartáka. Zde přičichl k cykloturistice. Barták byl totiž velký cykloturista a měl tam oddíl,“ pokračuje s tím, že právě zde se Jaromír Krtička inspiroval k založení svého vlastního oddílu v Kutné Hoře.

K jeho zakládajícím členům patřil i tehdejší žák páté třídy Lukáš Podolák. „Byl to takový náš táta. Dával nám volnost, kterou jsme potřebovali. Tenkrát kolo ještě zdaleka nebylo v takové módě, jako dnes,“ rozvíjí své vzpomínky a pokračuje: „Jezdili jsme také na desetidenní výlety do zahraničí, tehdy samozřejmě do socialistických zemí, východního Německa, Polska, Maďarska“.

Jaromír Krtička byl „otcem zakladatelem“ akce Prázdniny na kole, na niž jezdí každoročně kolem sta lidí. Do poslední chvíle jezdil trasu v doprovodném autě jako závodní mechanik. Činný byl také v dílně oddílu, kde jeho členům zdarma opravoval kola a celkově se staral o zázemí. „Radoval se s námi z úspěchů, smutnil nad tím, co se nepovedlo,“ říká Lukáš Podolák.

V Krtičkově tradici pokračovali nejprve manželé Procházkovi, poté manželé Lenka a Lukáš Podolákovi. Letos se pojede sedmadvacátý ročník Prázdnin na kole.