Slovensko – Malý Dunaj 2011

Malý Dunaj je mírně proudící řeka bez jezů tvořící severní okraj Žitného ostrova pod Bratislavou.Zajímavostí na této části toku jsou historické vodní mlýny,divoká příroda s množstvím rostlin,volavek,kormoránů a bobrů.

V letních měsících vyhledáváme méně známé řeky bez vodáckého přelidnění.Po splutí několika řek v Polsku a Slovensku nás nadchl Malý Dunaj svým kouzlem nedotčené přírody.

Začátek vodní dovolené byl nečekaný – ramvej k letišti M.R.Štefánika a podvozky letadel nad hlavou.I tak se dá začínat. Pak jsme již vpluli do divočiny. Velké stromy, vodní rostliny, plážičky na odpočinek a ticho – nikde, nikdo !

Na vodáckém tábořišti Vlky jsme si pěkně poseděli u ohýnku.I když se další den trošku zatáhlo a občas sprchlo,plavba byla příjemná.Potkáváme první vodní mlýn poblíž kempu Jelka. Zde se rozhodujeme přenocovat a povečeřet nějakou místní rybu. Probudili jsme se do slunečného rána, pokračujeme v plavbě se zastávkou na ranči U Paľa. Myslím, že pro všechny to byl nevšední zážitek – volně pobíhající prasata, koně, kočky, slepice, psi, … a banda dětí „na táboře“. Jsme rádi,že jsme opět v lodích.

„Voda teče všade“ – byl nápis v soukromém kempu u Baanových – příjemně jsme si popovídali s majiteli = výrobci všeho zeleninového a ovocného, co se dá koupit v obchodě.

Po hromadné topinkové večeři vyrážíme na procházku do vsi. Jelikož jsme byli u Žitného ostrova, který je proslavený nejlepšími melouny,nesměla chybět ani melounová párty – mňam ! Užíváme si pohody a klidu v divoké přírodě. Všude kolem kvetou stulíky,poletují volavky a bobří rodinka pracuje na nové hrázi.

Kemp Jahodná – opět nedaleko vodního mlýna. Super tábořiště s anglickým trávníkem, teplou sprchou, ohništěm a restaurací nad vodou Malého Dunaje. Tentokrát neodoláme a dáváme si místní specialitu – sumce.

Na této části řeky musíme být ve střehu – nesmíme minout odbočku do Klatovského ramena. Jediným návodem je křišťálová voda. Poradil nám pár na kajakách, a tak připlouváme do Topoľniku.  Zde je zajímavé termální koupaliště vesnického typu – pro ubytované v kempu otevřeno stále zadní brankou – super voda 38°C, plavecký bazén a bufet.

Poslední den jsme se vydali splout Klatovské rameno – chráněná oblast se zákazem pro cestovní kanceláře. Průzračná voda plná ryb, hladina posetá kvetoucími lekníny a ticho – nádhera. Cestou nás zastavily dvě bobří hráze – trošku jsme se prošli bahnem, ale stálo to za to !!!

Odjíždíme domů spokojeni, opáleni a odpočinuti, a tak to má být !!!