Podzimní soustředění v Podhájské 2016

Ve čtvrtek 17.listopadu kdy byl státní svátek jsme se vydali s cyklokroužkem na Slovensko prožít prodloužený víkend v Podhajské v termálních lázních. Chystali jsme se relaxovat a nabrat sílu na zimní akce.

Všichni jsme se sešli u Lukáše a Lenky kteří akci připravili a vyrazili jsme na dlouhou trasu. Když jsme přijeli do Podhájské byla tma, že by se dala krájet a najít penzion“ U Sluniecka“ v ulici“ Za potokom“ ne a ne najít. Nakonec jsme ho našli a ubytovali jsme se. Ještě večer jsme se šli smočit do místních „Římských lázni“ kde jsme se koupali pod římskými sloupy a pod širým nebem se nad námi vznášela mlha.

Druhy den jsme se vydali na celodenní výlet vlakem do Komárna s přestupem v Nových Zámcích. Přestup byl zpestřen prohlídkou města a návštěvou tržnice.Odtud jsme pokračovali vlakem do Komárna. Komárno je město ležící ve východním cípu Žitného ostrova u soutoku Váhu s Dunajem ,město ze kterého na vás vyzařuje klid a pohoda, jediným nedostatkem je že maďarština je slyšet více než slovenština. Hlavní ulicí jsme došli na náměstí generála Klapky kde je „Nádvoří Evropy“ což je asi 40 domů v různých stavebních stylech které symbolizují sjednocení Evropy, v Komárně možno obdivovat historické budovy, sochy památníky i pevnostní komplex z 19.stol. dále jsme došli k soutoku Dunaje a Váhu. A odtud jsme šli do městských termálních lázní které byly velmi příjemné a komorní.

V sobotu jsme si ráno trošku přispali a dohodli jsme se že strávíme den v Podhajských termálech. Po snídani jsme navštívili termální lázně Welnes kde jsme si to velmi užívali a po třech hodinách jsme šli s kručícíma bříškama na oběd do „Babiččiny restaurace“ v areálu kde měli príma slovenské speciality včetně halušek. Pochvalné mlaskání nebralo konce. Druhou odměnou bylo to, že naše bříška byla spokojena. Zde se naše početná družina rozdělila na dvě skupinky jedna šla do penzionu a druhá do soukromých retro termálek kde to bylo opět super hlavně venku pod modrou oblohou plnou hvězd.

Další den bohužel byla neděle, den návratu. Čekal nás úklid a dlouhá cesta zpět do naši republiky a návrat zpět do práce nebo do školy. Ale i poslední den jsme si krásně prožili.Na zpáteční cestě jsme se zatavili v Dolnom Kesove malé vesničce kde jsou menší termální lázně které se teprve budují především venkovní bazény. Znakem lázní byla žabička, která nás velmi pobavila.Opět jsme se koupali pod širým a slunečným nebem což má v tuto dobu svoje kouzlo a ani se nám nechtělo domů. Věřte nebo nevěřte během tohoto výletu jsme pobyli v pěti termálních koupalištích, navštívili zajímavá města a místa na Slovensku a prožili jsme několik dnů ve společnosti super turistů z oddílu cyklo a pěších turistiky kterým patří dík za prima partu a vydařený výlet který se nám všem líbil.

Těšíme se na další výlety s vámi. Pavla Bromová a Emilie Podoláková